Hovorí sa: čo je malé, to je zlaté. Platí to aj pre šteniatka československého vlčiaka. V jednom vrhu ich môže byť až 8. Rodia sa slepé a celú starostlivosť má na starosti ich matka, ktorá ich kŕmi materským mliekom. Materské mlieko je v prvých týždňoch narodených šteniat jediný zdroj potravy. Do novej rodiny môže ísť až po 8. týždni veku, kedy je schopný všetky prijaté živiny z mäsa naplno využiť a stráviť.
Výber šteňaťa československého vlčiaka by si mal budúci majiteľ dobre rozmyslieť. Od šteniat bežných domestikovaných plemien psov má viac energie a stačí mu kratšia doba na oddych. Dôležitá je aj správna výchova a výcvik. Šteniatka a aj dospelí psi tohto plemena si vyžadujú dlhšie prechádzky a kontakt s majiteľom, ktorého berú ako vodcu svorky. S výchovou je vhodné začať, čo najskôr. Pri športoch a veľmi dlhých prechádzkach si treba dať pozor, pretože šteniatku rastú kosti a pohybový aparát by nemal byť veľmi namáhaný.
Pred tým, ako si majiteľ prinesie šteňa domov, je vhodné mu zabezpečiť misky na vodu a krmivo, pelech, koterec, hračky, obojok a vôdzku. K šteniatku sa treba prihovárať pokojne a postupne ho zoznámiť so všetkými členmi rodiny. Tiež treba byť pripravený na to, že šteniatko bude vykonávať svoju potrebu v dome. Preto je potrebné šteniatko často venčiť a po vykonaní potreby vonku aj pochváliť a odmeniť. Jedovaté rastliny a predmety, ktoré nesmie hrýzť sa musia odstrániť, alebo dať na miesto, kde šteňa nedočiahne.
Výživa
Najprirodzenejšia potrava pre šteniatka československého vlčiaka je mäsko. Pri BARF metóde je množstvo kŕmnej dávky 4 – 6 % z ideálnej hmotnosti šteniatka. Pretože šteniatko rastie a má zvýšené nároky na množstvo prijatého vápnika, 30 % z kŕmnej dávky predstavujú kosti. V období rastu je možné podávať aj vhodné doplnky na výživu kĺbov. 50 % tvorí mäso a zvyšok (20 %) prílohy. Šteniatka sú zo začiatku kŕmené ľahko stráviteľným mäsom, napr. hydinové, králičie, jahňacie, teľacie.